fbpx

Biodruk 3D mięsa w kosmosie - przełom w przemyśle spożywczym

przemysł spożywczy
2019-12-08
WSTECZ
Biodruk 3D mięsa w kosmosie - przełom w przemyśle spożywczym

aleph_cover

Izraelski startup Aleph Farms opracował technologię biodruku 3D umożliwiającą produkcję steków wołowych. Metoda ta naśladuje naturalny proces regeneracji mięśni zachodzący w ciele krowy, ale w kontrolowanych warunkach. Startup z powodzeniem wydrukował mięso 3D na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z dala od zasobów naturalnych. Jego misją jest zapewnienie dostępu do bezpiecznego i pożywnego mięsa w dowolnym miejscu i czasie na ziemi, przy minimalnym zużyciu zasobów.

Aleph Farms z powodzeniem wytworzył drobną tkankę mięśniową w bioprukarce 3D opracowanej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS w warunkach mikro-grawitacji.

 „W kosmosie nie mamy 10 000 lub 15 000 litrów wody, aby wyprodukować jeden kg wołowiny. Ten wspólny eksperyment stanowi znaczący pierwszy krok w kierunku realizacji naszej wizji zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń, przy jednoczesnym zachowaniu naszych zasobów naturalnych ”- wyjaśnił Didier Toubia, współzałożyciel i dyrektor generalny Aleph Farms.

Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego ma kluczowe znaczenie dla przyszłych pokoleń, ponieważ przewiduje się, że do 2050 r. populacja osiągnie 10 miliardów ludzi. Ponadto nie jest tajemnicą, że hodowla zwierząt w znacznym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia poprzez uwalnianie metanu, gazu cieplarnianego, który jest od 20 do 30 razy silniejszy niż dwutlenek węgla. Przyczynia się bardziej do emisji gazów cieplarnianych niż globalny sektor transportu i do tego celu wykorzystuje prawie 30% powierzchni bez lodu.

Jest to największy czynnik przyczyniający się do wylesiania, degradacji ziemi, zanieczyszczenia wody i pustynnienia. W historycznym raporcie, z udziałem 107 autorów, Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ustanowiony przez ONZ podkreślił integralny wkład konwencjonalnych metod hodowli zwierząt w zmianę klimatu.

alephfarms-infographic

W przeciwieństwie do mięsa roślinnego drukowanego w 3D, ta metoda produkcji wykorzystuje komórki bydlęce do odtworzenia smaku, tekstury i wyglądu mięsa. Wszystko zaczyna się od próbki kilku komórek tłuszczowych, włókien mięśniowych, komórek naczyń krwionośnych itp. Następnie są one mieszane, aby utworzyć biotusz, który zostaje wykorzystany w procesie biodruku 3D. W procesie uzyskiwane są właściwości, tekstura, smak i struktura klasycznego steku.

Co myślisz o tym przedsięwzięciu? Daj nam znać na naszym  Facebooku.