fbpx

W jaki sposób sztuczna inteligencja i robotyzacja zmieni przyszłość naszych dzieci

technologia
2020-04-23
WSTECZ
W jaki sposób sztuczna inteligencja i robotyzacja zmieni przyszłość naszych dzieci

Być może jeszcze nie wszyscy jesteśmy tego świadomi, ale sztuczna inteligencja (A.I. - Artificial Inteligence) jest już wszechobecna w naszym cyfrowym życiu. Dynamika rozwoju sztucznej inteligencji rośnie, po części dzięki ogromnej ilości danych, które komputery mogą zbierać na temat naszych upodobań, zakupów czy zachowań każdego dnia. Specjaliści od badań sztucznej inteligencji wykorzystują wszystkie te dane do uczenia algorytmów, uczenia i przewidywania czego chcemy lub czego nie lubimy.

Rozwój robotyzacji natomiast to naturalny skutek dążenia do obniżenia czasu i kosztów. Roboty dysponują dużo większą wydajnością, nie chorują i nie biorą urlopów. Ponadto są w dłuższej perspektywie tańsze niż człowiek - wymagają jedynie jednorazowej inwestycji.


Wg badaczy z University of Southern California A.I. ma przed sobą wielką przyszłość w takich dziedzinach jak:

 

 

1. Ryzykowne prace

Prace na wysokościach, z materiałami wybuchowymi, w szkodliwym środowisku czy w niebezpiecznym otoczeniu wykonywane będą przez roboty wyposażone w czujniki i kamery oraz oprogramowanie wykorzystującę A.I. do analizy obrazu czy składu powietrza. Stosując tego typu technologię możliwe będzie zmniejszenie wypadków i chorób spowodowanych niesprzyjającymi warunkami pracy.

 

boston

 

 

2. Niwelowanie różnic kulturowych i językowych

Sztuczna inteligencja zniesie bariery komunikacyjne podczas pracy, nauki lub rozrywki poza domem. Zapewni tłumaczenie cyfrowe w czasie rzeczywistym - znacznie szybciej i dokładniej niż często stosowany Google Tłumacz. Dzięki temu kontaktując się z dowolną osobą na świecie będziemy mogli powiedzieć więcej niż "I don't understand, do you speak english?"

 

komunikacja

 

 

3. Przystępna opieka zdrowotna

Nanoboty będą pływać w naszym krwioobiegu, niszcząc przy tym płytkę nazębną i zakrzepy krwi. Inteligentne zegarki nie tylko policzą nasze kroki, ale będą również monitorować nasze ogólne zdrowie. Chociaż A.I. nie może zapewnić większej liczby łóżek szpitalnych, będzie w stanie sprawdzać objawy z dużą dokładnością w czasie rzeczywistym, oferować diagnozę i porady przy użyciu A.I. Technologia tego typu odciąży lekarzy, a pacjenci zyskają większy dostęp do specjalistów, a to pozwoli zaoszczędzić więcej czasu i pieniędzy, jednocześnie podnosząc ogólny poziom służby zdrowia.

 

nano-bots-FI-970x728

 


4. Kreatywność i konsumpcja kultury

Sztuczna inteligencja potrafi wyrazić artystycznie, programując maszyny do tworzenia sztuki o tradycyjnym stylu. Artyści tacy jak Refik Anadol używają A.I. oraz sensorów do tworzenia sztuki reagującej na ludzi i ich bezpośrednie otoczenie. W przyszłości publiczność kulturalna będzie uczestnikami, a sztuka będzie bardziej odzwierciedlać społeczeństwo.

 

AI_art_Portrait_of_DeepDream_resize_md

 


5. Opieka nad osobami starszymi

 Roboty oparte o sztuczną inteligencję będą uważać na podawanie leków czy lokalizowanie zgubionych okularów. Tego typu rozwiązania technologiczne to większa niezależność dla seniorów (to będziemy my!), aby mogli żyć pełniej i zdrowiej. Natomiast nasze dzieci nie będą musiały być tak uważne w opiece, co również daje im łatwiejsze życie.

 

robot-para-la-3era-edad

 

 

6. Fintech: A.I.

Przywróci brakujące połączenie osobiste z powrotem do bankowości, jednocześnie automatyzując usługi bankowe. Chatboty pomogą nam w podejmowaniu decyzji finansowych, poznając naszą zdolność do wydawania i oszczędzania, abyśmy mogli podejmować decyzje finansowe na czas. Fintechy, takie jak Oak North, używają A.I.  do podejmowania decyzji dotyczących pożyczek na bazie zachowań klienta.

 

top-future-applications-of-artificial-intelligence-2

 

 

7. Symulatory dziecięce

Symulacje w wirtualnej rzeczywistości bazujące na A.I. będą mogły odtworzyć niezliczoną liczbę scenariuszy, pomagając ludziom ćwiczyć zachowania i decyzje zanim dojdzie do rzeczywistej styczności z danym problemem. Na przykład pomogą przyszłym rodzicom w przygotowaniach do rodzicielstwa.

 

vr +AI

 

 

A.I. i robotyzacja a rynek pracy

Rozwój technologiczny w zakresie sztucznej inteligencji i robotyzacji doprowadzi do znaczących zmian również na rynku pracy. Zredukowane do minimum zostaną zawody polegające na powtarzalnych czynnościach. Osoby posiadajęce znaczne pokłady kreatywności oraz zdolne do stworzenia i realizacji własnej wizji będą osiągać największe sukcesy w swojej karierze zawodowej. Warto zatem zadbać o rozwój tych aspektów w edukacji swojego dziecka i tym samym zapewnić mu dobry start w swojej przyszłej karierze zawodowej.

 

 

Źródło:

University of Southern California